Her çocuk bireysel farklılık ile dünyaya gelir ve tamamen farklı özelliktedir. Bu nedenle çocuklar, iç dinamikleri ve mizacı gereği aynı olaya farklı tepkiler verir. Dolayısıyla çocuğa karşı yaklaşım şekli de bireysel özellikler göz önünde bulundurularak olmalıdır.

Ebeveynin çocuğuna gösterdiği yanlış tutumlar, ebeveynin sevgisizliği, ilgisizliği, çocuğunun ihtiyaçlarını zamanında karşılamaması, aile içi çatışmalar, boşanma, ölüm, ayrılık, genetik yatkınlık gibi birçok etken çocukta davranış problemlerine neden olabilir.

Bu davranış problemleri; obsesyonlar, tikler, parmak emme, tırnak yeme, kaka tutma, alt ıslatma, diş gıcırdatma, dışkı kaçırma, uykuda korku, uykuya dalamama, öfke nöbetleri, saldırganlık, geç konuşma, kekemelik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, çocukluk mastürbasyonu, yalan söyleme, çalma davranışı ve inatçılık gibidir.

Çocukta davranış problemlerinden herhangi biri fark edildiğinde vakit kaybetmeden önlem alınmalıdır. Önlem alınmadığı takdirde bu problemler ilerleyerek ergenlik döneminde çocuk ile aile arasındaki çatışmalara neden olur. Bu çatışmalar neticesinde ailesini karşısına alan ergen bir yandan kişilik oluşumunu tamamlamaya çalışırken bir yandan da yetişkinliğe adım atmaya çalışır ancak bu, çoğu zaman sağlıklı gerçekleşmez ve durum psikopatolojiye dönüşebilir. Masum ve sorunsuzca dünyaya gelmiş olan çocuk, yetişkin olduğunda ruh sağlığı bozulmuş bir birey olarak hayata devam eder.

Bu bireyler; sosyal hayatta uyumsuzluk, şiddet, başarısız iş tecrübeleri, geçimsiz evlilikler, boşanmalar, suçlar ve hatta intihara girişimleri gibi birçok problemle karşı karşıya kalabilir.

-Peki, çocuğunda bu davranış problemlerinden herhangi birini fark eden ebeveyn nasıl önlem almalı?

-Ebeveyn hiç vakit kaybetmeden çocuk ve aile terapistine başvurmalı ve çocuk ile birlikte psikoterapi desteği almalıdır.

Çocuk ve Aile Terapisti, Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi, yurt dışında ya da şehir dışında yaşayan, yüz yüze danışmaya gelemeyen ailelere online ya da mail üzerinden psikolojik/pedagojik danışmanlık hizmeti vermektedir. Uzaktan psikolojik/pedagojik danışma, internet çağı olan günümüzde çok yaygın olan, terapist aracılığı ile yapılan bir danışma şeklidir. Evinizde, iş yerinizde veya internet hizmeti aldığınız herhangi bir yerde çocuğunuzun davranışları ile ilgili her türlü sorularınıza online ya da mail üzerinden cevap alabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus; bu danışma şeklinin psikoterapi ile karıştırılmamasıdır. Psikoterapi; tedavi amaçlıdır ve hasta ile terapatik ilişki kurulur. Psikolojik Danışma/Pedagojik Danışma ise uzman tarafından bilgi alma amaçlı başvurulur.

Peki, Neden online ya da mail yoluyla “Psikolojik/Pedagojik Danışmanlığa başvurmalıyım?

-Psikolojik/Pedagojik destek almak için bir uzmana gitmeye vaktiniz yoksa,

-Bütçeniz yüz yüze danışma için uygun değilse,

-Çevrenizde psikolojik/pedagojik danışmanlığa başvuracağınız bir uzman yoksa,

-Çocuğunuzun yaşadığı problemleri bir uzman ile paylaşıp hızlı şekilde dönüt almak istiyorsanız,

-Çocuğunuza karşı davranışınızda nasıl bir tutum ile yaklaşacağınıza karar vermekte zorlanıyorsanız,

-Yurt dışında yaşıyor olup, çocuğunuz ile ilgili sorunları sizin dilinizden konuşan bir uzmana danışmak istiyorsanız,

– Çocuğunuzun davranışları ile ilgili kafanıza takılan her türlü soruya anında yanıt almak istiyorsanız;

Görüntülü görüşme ile, telefon ile ya da mail üzerinden Psikolojik/Pedagojik Danışma tam size göre!

 Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi’den yüz yüze destek almak için tıklayın.