“ALDATILDIM !
BANA YAŞATTIKLARININ ACISINI EŞİMDEN ÇIKARACAĞIM !
EŞİME ÖYLE BİR DERS VERECEĞİM Kİ …”

Diyerek yutkundu ve cümlesini tamamlayamadı.

Aldatan eşi affetmeli miyiz yoksa AFFETMEMELİ MİYİZ bu ayrı bir konu ama, benim bu yazım tüm yaşananlara rağmen EVLİLİĞİNİ SÜRDÜRMEYİ DÜŞÜNENLER için…

Değerli insan; aldatan eşe BEDEL ÖDETMEYİ ve DERS VERMEYİ birbirine KARIŞTIRMAMAN gerekir.

Bedel ödetmek; hataların doğurduğu sonuçlara katlanılmasına izin vermektir. Kazanım : Hata yapan eşe empati yapabilme fırsatı verir.

Ders vermek ise; intikam, hırs, bencillik ve acımasızlık duyguları ile psikolojik ve davranışsal zarar verme eylemidir. Kayıp: Eşler arası ilişkiyi daha da soğutur ve güven bağını koparır.

Eğer;

Eşin seni aldatmış, pişman olmuş fakat pişmanlığını iliklerine kadar sana HİSSETTİREMEMİŞ ise ve sen de buna rağmen eşini AFFETMEYİ DÜŞÜNÜYORSAN affetmek için acele etme. Eşin önce, aldatmanın BEDELİNİ ÖDESİN !

Peki nasıl?

Bir defa değil, bin defa özür dilesin; bugüne kadar almadığı hediyeleri alsın, yapmadığı jestleri yapsın; sana hiç göstermediği ilgiyi şimdi göstersin, seni başının tacı etsin; sular seller gibi pişman olsun ve bunu sağır sultan duysun; yokluğunu öyle arasın ki artık varlığında seni kaybetmekten hep korksun; yani seni kaybetme korkusunu iliklerine kadar hissetsin ki, sana da pişmanlığını kalbinin derinliklerine kadar hissettirsin.

Ya da eğer;

Eşin seni aldatmış ve sen de koşullardan ötürü evliliği sürdürmek zorunda olduğun için eşine iyi bir DERS VERMEK adına MİSİLLEME yapmayı düşünüyorsan o halde DUR, YAPMA !

Yani;

Bana yaşattıklarının aynısı yaşamalı diyerek onu kıskandırmaya çalışma, o beni aldattı diyerek sen de onu sakın aldatıp intikam almaya kalkma, aklına sürekli olumsuz düşünceler getirip eşine düşmanca davranma, huzur bırakmadı diyerek evde herkesin huzurunu kaçırma, hassas noktası diyerek çocuklarından ya da kayınvalidenden acısını çıkarma, onu herkese rezil edeceğim diyerek aslında rezil etmek istediğin kişinin kocan değil çocuklarının babası olduğunu unutma.

Vel hasıl; Bedel ödetmeyi ve ders vermeyi birbirine karıştırırsan eğer; aslında değeri eskisinden daha çok hak etmene rağmen, eskisinden de az değer görürsün. Hem kendine hem de çocuklarına zarar verirsin. Mutluluk yerine mutsuz olmayı seçersin.

Müjde Yahşi