Mide ekşimesi, iştah değişikliği, aşerme, kokuya hassasiyet, sırt ağrısı, bacak krampları, halsizlik, uykuya meyil, diş ağrısı ve kilo alma birer hamilelik belirtisi olabilir ancak kimi zaman bu belirtiler yalnızca anne adayında değil baba adayında da görülebilir.

Eşinin hamile olduğu haberini alan erkeğin kısa bir süre sonra kendisinin de hamilelik belirtileri göstermesi akla Couvade Sendromu’nu getirmelidir.

Couvade Sendromu, fransızca “couver” kelimesinden türetilen “yumurtadan civ civ çıkarmak” yada “kuluçkaya yatmak” anlamlarına gelir.

Eşi hamile olan baba adayında, nedeni tam olarak bilinmeyen fiziksel yakınmalar ile birlikte psikolojik belirtiler görüldüğü bir durumdur.

Erkeğin anlam veremediği iç huzursuzluğu, isteksiz ve mutsuz halleri, verdiği ani öfke tepkileri ve yaşadığı duygusal dalgalanmaları tıpkı hamile eşinin hissettiği gibidir.

Doğacak bebeğin sorumluluklarının baba adayını yoğun şekilde kaygılandırması, kıskançlık, baba adayının babalık rolü ile ilgili olumsuz düşünceleri ve kendisini babalığa hazır hissedip hissetmemesi ile ilgili yaşadığı çatışmalar kimi baba adaylarında Couvade Sendromu’na neden olabilir.

Bu belirtiler, hamileliğin ilk üç ayının sonunda başlar, ikinci üç ayda artar ve doğum gerçekleşene kadar sürebilir.

Couvade sendromu yaşayan bir baba, bu belirtileri çok hafif yaşayabileceği gibi ruhsal bozukluk görüntüsü oluşturacak kadar ağır da yaşayabilir.

Bazı babalar Couvade sendromuna daha yatkındır zira babanın çocukluğunda evlatlık olarak başkasına verilmesi, kendi babası tarafından terk edilmiş olması ya da babanın uzun süre çocuk sahibi olamaması bu sendroma yatkınlığı artırabilir.

Hamilelik sürecinde bebek bekleyen babaların hazır hissetmelerini kolaylaştıracak yöntem; eşi ile tüm duygu ve düşüncelerini paylaşması, ortak aktivitelerde bulunulması ve hissettiği kaygılardan dolayı uzmandan destek alması olacaktır.

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi