Sıla-i rahim akrabalarımız ve yakınlarımız arasındaki bağımızı ve iletişimimizi sağlam tutmak ve ilişkilerimizi koparmamaktır. Daha günlük bir ifadeyle; yaptığımız akraba ziyaretlerimizdir.?‍?‍?‍?????????????
Sıla-i rahim vesilesi ile akraba bağlarımız kuvvetlenir ve kurduğumuz olumlu sosyal ilişkiden çocuk rol model alır ve deneyimlerini kendi yaşantısına aktarır.???
Akraba bağları güçlü olan aileler daha mutlu, huzurlu ve güven dolu çocuklara sahiptir. ??‍♀️?‍♂️ Bu çocuklar sosyal yaşantısında; depresyon, sosyal fobi, güvensizlik, çekingenlik, özgüven eksikliği gibi sosyal ilişkileri ilgilendiren bir takım psikolojik rahatsızlıklarla daha az karşılaşır. ? ??Zira, sıla-i rahim yapan çocuk, daha çok sosyalleşir, kişiler arasındaki iletişim becerileri artar, akademik ve iş hayatında daha başarılı olur.??‍⚖️??‍??‍???‍✈️
Nitekim Kuranı Kerim’de geçen ayette ve hadislerde de ifade edildiği gibi; ???”Adını anıp kendisini vesile ederek birbirimizden dilekte bulunduğumuz Allah’a saygısızlık etmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakınırız.” (Nisa, 4/1) “Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse akrabasını görüp gözetsin.” (Hadisi Şerif)
“Her kim rızkının bol olmasını ve ecelinin gecikmesini istiyorsa akrabasını görüp gözetsin.” (Hadisi Şerif)
“Akrabalık bağlarını kesip koparan kimse Cennet’e giremez.” (Hadisi Şerif)???
Sıla-i rahim sağlıklı sosyal ilişkiler kurmamız ve sağlıklı nesiller yetiştirmemiz açısından büyük önem taşır. (Müjde Yahşi) ?