Trans yönelim gösteren; ERKEK ERGEN çocuk danışanlarımda en çok dikkatimi çeken şey, bir kadından daha kadınsı davranışlar göstermeleri…

Bacak bacak üstüne atış şeklinden, birşey anlatırken ellerini kıvıra kıvıra konuşmasına; gülüş ve kahkahalarından, kelimeleri telaffuz ediş biçimlerine kadar bir kadından daha kadınsı davranışlar gözlemliyorum onlarda.

Bu ergen çocuklar; dikkat çekici, parıltılı ve fazlasıyla dişil özelliklere sahip kıyafet ve aksesuarlara yoğun ilgi duyuyorlar. Yumuşak, pofuduk, şirin görüntülü eşyalara bayılıyorlar. “Çok tatlış, ya kıyamam, ayy, yaa” en çok kullandıkları kelimeler arasında olduğunu görüyorum.

Özellikle yoğun duygularını tatmin etmek için ise anne babalarından gizli, kıyafetlerinin içine kadın iç çamaşırları bile giyebiliyorlar.

Çoğu zaman anne babalar bu yönelimin farkına varamıyor ve bu çocuklar kendi arkadaş ortamlarında, kendini güvende hissettiği kişilerin yanında bastırdıkları duygularının patlamasını yaşıyor.

Ergen çocuklar yönelimlerini başlarda anne de dahil, hiç kimseyle paylaşmıyor. Aslında anneler birşeylerin ters gittiğini hep hissediyor fakat yanılgıya düşerek çocuklarını yalnızca nahif, zarif ve duygusal biri olarak tanımlıyor. Daha sonra anneler, babayla da bu durumu paylaştığında babalar ise çoğu zaman bu yönelimi çocuğuna konduramıyor ve yönelimi yok sayıyor. İşte tam bu nokta benim kritik eşik dediğim noktalardan biri.

Aileler bu kritik dönemde uzman desteği alabilirlerse trans yönelim daha kontrol edilebilir ve daha kolay çalışılabilir vaka oluyor.

Eğer ebeveyn bu durumu görmezden gelir ve uzman desteği almakta gecikir ise çocukta bu durum yıllar geçtikçe kimliğin gittikçe oturmasına neden oluyor.

Bu yüzden çocuğunda birşeylerin ters gittiğini hissediyorsan lütfen bu durumu yok sayma, mutlaka DOĞRU UZMAN desteği al.

 

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi