Öfke sadece erişkinlere has bir durum değildir.Zaman zaman bazı çocuklarda da öfke patlamaları görülebilir.Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi konu hakkında önemli bilgiler verdi.
Giriş Tarihi: 4.3.2020 16:09
ABONE OL
Öfke patlamasının nedeni bastırılan duygular
Erkek çocukları ağladıklarında ayıplanmak yerine teselli edilselerdi, belki de duygularını anlamakta ve ifade emekte zorlanan öfkeli erkeklerin sayısı daha az olurdu. Unutulmamalı ki duyguların yaşı ve cinsiyeti yoktur. Üzüntüden ötürü gözyaşı dökmenin kadına atfedildiğini savunan bir kişi aslında duygularını bastırır. Bastırılan duygular yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her insanda psikolojik veya fiziksel etkiler oluşturabilir.

Örneğin üzüntü duyacağı bir olay karşısında duygularına ket vurup hissettiği gibi davranmayan ve soğukkanlı görünmeye çalışan yetişkin bir erkeğin tansiyonu yükselebilir; davranışlarını engellemeye çalıştıkça elleri terlemeye başlayabilir, hatta bir anda sindirim rahatsızlıkları ve baş ağrıları ile karşı karşıya kalabilir.

Kişinin bastırdığı üzüntü; yerini gerginlik, huzursuzluk ve öfkeye bırakabilir. Kişi duygularını engellemeye devam ettikçe saldırgan davranışlar göstermeye başlayabilir. Ne yazık ki engellenen duygular genellikle öfke patlamaları olarak kendini gösterir.

Yazının yayınlandığı site linki:https://www.sabah.com.tr/saglik/2020/03/04/ofke-patlamasinin-nedeni-bastirilan-duygular