Çocuk Psikoloğu kimdir?

Çocuk psikoloğu, psikolojik danışmanlık ve rehberlik ya da psikoloji lisans eğitimi üzerine klinik psikoloji yüksek lisans eğitimini tamamlayıp çocuk psikolojisi alanında yoğunlaşan ve bu alanda uzmanlaşan klinik psikologtur. Çocuk ve ergenin psikolojisini, psikososyal, bilişsel ve duygusal gelişimini takip eden, gerektiğinde ebeveynlere psikolojik ve pedagojik danışmanlık yapan meslek uzmanıdır.

Pedagog kimdir?

2547 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 1982 yılından sonra Yükseköğretim Kurumlarına (YÖK) bağlı üniversitelerde pedagoji bölümleri kaldırıldıktan sonra Eğitim Fakültelerinin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü lisans mezunu Psikolojik Danışmanlar, adliyelerde Pedagog ünvanı ile görev almıştır. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans eğitimine sahip olmayan kişi, yüksek lisansını bu alanda yapmış olsa bile pedagog ünvanını kullanamaz.

Klinik Psikolog ile Psikiyatrist arasındaki fark nedir?

Aldıkları eğitim ve uyguladıkları yöntem ile birbirlerinden ayrılırlar. Klinik Psikolog, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik ya da Psikoloji lisans eğitimi üzerine Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimi ile uzmanlığını tamamlayıp psikoterapi yöntemi kullanırken; Psikiyatrist, tıp fakültesini tamamlayıp psikiyatri alanında uzmanlaşarak ilaç ile tedavi yöntemini kullanır.

Klinik Psikolog ile konuşulanlar gizli kalır mı?

Klinik Psikolog ile konuştuğunuz her konu gizli kalır ve sizin dışınızda biriyle paylaşılmaz.

Klinik Psikolog mu, Psikiyatrist mi tercih etmeliyim?

Her iki uzman da genellikle işbirliği içinde çalışmaktadır. Herhangi birinden destek almaya başladığınızda, klinik psikoloğunuz ya da psikiyatristiniz ihtiyacınıza göre sizi yönlendirecektir.

Bir seans ne kadar sürer?

Bir seans 50 dakika sürmektedir. İlk görüşme ise verimli bir anamnez için 90 dakika sürebilir. Sağlıklı ve hızlı ilerleyen seanslar danışan direncine göre ilk haftalar haftada bir yapılır.

Tek seansta problem çözüme ulaşır mı?

İlk seans değerlendirme seansıdır. İkinci seans ise ilk terapi seansıdır. Problemin tek seansta çözüme ulaşması bilimsel olarak pek mümkün değildir. Ancak tek bir seansta aklınıza takılan sorularınızın cevabını almanız mümkündür.

Size en uygun klinik psikoloğu nasıl seçersiniz?

Destek almak istediğiniz alanlarda uzmanlaşan terapist, size en uygun klinik psikologtur. Örneğin çocuklarda kaka tutma, dikkat eksikliği ve hiperaktivite gibi ya da aile içi iletişim problemleri ile karşı karşıyasanız çocuk ve aile terapisi alanında uzmanlaşan klinik psikolog tarafından destek almanız gerekir.

Telefon ile görüşme nasıl gerçekleştirilir?

Yüzyüze görüşme olanağı olmayan danışanın aklına takılan tüm soruları telefon ile uzmana danışma şeklidir.

Görüntülü görüşme nasıl gerçekleştirilir?

Yüzyüze görüşme olanağı olmayan danışanın whatsapp ya da skype üzerinden uzmana online olarak danışma yöntemidir.

Mail üzerinden görüşme nasıl gerçekleştirilir?

Danışanın uzmana mail aracılığıyla tüm sorularını yöneltme fırsatı bulduğu görüşme şeklidir.

Sorularınıza

cevap mı arıyorsunuz?

Dilerseniz

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi’nin cevapladığı soruları görmek için SORU-CEVAP bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Dilerseniz

Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi ile online veya yüz yüze görüşme yaparak sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.